Home » Futboll int., Lajm i fundit, Sporti gjate fundjaves » FIFA publikon emrat e futbollistëve dhe trajnerëve të nominuarit për Vitin 2010

FIFA publikon emrat e futbollistëve dhe trajnerëve të nominuarit për Vitin 2010

fifa logo1 300x217 FIFA publikon emrat e futbollistëve dhe trajnerëve të nominuarit për Vitin 20107 futbollistë spanjoll, 5 gjerman, 3 brazilian, 2 holandez, dhe nga 1 futbollist nga Argjentina, Portugalia, Kameruni, Bregu i Fildishte, Gana, Uruguaj e përbejnë rrethin e ngushte të të nominuarve për shpërblimin “Futbollist i vitit 2010”. Të nominuar per te zgjedhur me te mirin e vitit 2010 ne mesin e trajnerëve jane 10 sish, ndersa favoriti kryesor është Jose Mourinho qe fitoj 3 trofe me Interin. Fatmire Bajramaj e dominuar ne mesin e futbollisteve(materiali paraprak në albaspox.com).

Sipas traditës, FIFA çdo vit bënë zgjedhjen e më të mirëve të vitit, nga mesi i futbollisëve, futbollisteve dhe trajnerëve.

Futbollistët e nominuar, për vitin 2010, janë:Messi fituesi i vitit 2009 300x203 FIFA publikon emrat e futbollistëve dhe trajnerëve të nominuarit për Vitin 2010

N. Futbollisti Nga skuadra Shteti
1. Xavi Barcelona Spanje
2. Andreas Iniesta Barcelona Spanje
3. Carles Puyol Barcelona Spanje
4. David Villa Barcelona Spanje
5. Cesc Fabregas Arsenal Spanje
6. Iker Casillas Real Madrid Spanje
7. Xabi Alonso Real Madrid Spanje
8. Mesut  Ozil Real Madrid Gjermani
9. Miroslav Klose Bayern Gjermani
10. Philipp Lahm Bayern Gjermani
11. B.Schweinsteiger Bayern Gjermani
12. Thomes Muller Bayern Gjermani
13. Julio  Cesar Inter Brazil
14. Maicon Inter Brazil
15. Dani Alves Barcelona Brazil
16. Arjen Robben Bayern Holande
17. Wesley Sneijder Inter Holande
18. Lionel Messi Barcelona Argjentine
19. Cristiano Ronaldo Real Madrid Portugali
20. Didier  Drogba Chelsea B.i Fildishtë
21. Samuel Eto’o Inter Kamerun
22. Asamoah Gyan Ol.Marseille Gana
23. Diego Forlan Athletico (M) Uruguaj

Ndërsa në mesin e trajnerëve te dominuar janë :Mourinho1 FIFA publikon emrat e futbollistëve dhe trajnerëve të nominuarit për Vitin 2010

1.Vicente del Boske (Spanje)

2. Alex ferguson       (ManU)

3. Carlo Ancelotti     (Chelsea)

4. Pep Guardiola       (Barcelona)

5. Joachim Lov          (Gjermania)

6. Jose Mourinho       (Inter/Real Madrid)

7. Oscar Tabarez  (Uruguaj)

8. Louis van Gaal (Bayern Munih)

9. Berti van Marwijk   (Holande)

10. Arsen Wenger        (Arsenal)

Ndërsa ashtu siç jeni informuar ne shkrimin paraprak ne faqet e albaspox.com, ne mesin e 10 te nominuarave femra për futbolliste te vitit është edhe e jona Fatmire Bajramaj.

Fituesit e këtyre nominimeve do te dihen ne mbrëmjen e 10 janarit ne Zurich te Zvicrës.

E.E.