Home » Futboll, Kosovë Superliga, Lajm i fundit » Orari i plote i Raiffeisen Superliges ne futboll

Orari i plote i Raiffeisen Superliges ne futboll

WordPress database error: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'AND `season` = '' ORDER BY `title` ASC' at line 1]
SELECT `title`, `website`, `coach`, `stadium`, `logo`, `home`, `group`, `roster`, `points_plus`, `points_minus`, `points2_plus`, `points2_minus`, `add_points`, `done_matches`, `won_matches`, `draw_matches`, `lost_matches`, `diff`, `league_id`, `id`, `season`, `rank`, `status`, `custom` FROM wp_leaguemanager_teams WHERE `league_id` = AND `season` = '' ORDER BY `title` ASC

WordPress database error: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'AND `season` = '' ORDER BY `title` ASC' at line 1]
SELECT `title`, `website`, `coach`, `stadium`, `logo`, `home`, `group`, `roster`, `points_plus`, `points_minus`, `points2_plus`, `points2_minus`, `add_points`, `done_matches`, `won_matches`, `draw_matches`, `lost_matches`, `diff`, `league_id`, `id`, `season`, `rank`, `status`, `custom` FROM wp_leaguemanager_teams WHERE `league_id` = AND `season` = '' ORDER BY `title` ASC

Trepca 300x200 Orari i plote i Raiffeisen Superliges ne futbollKampionati 2010/11 i Raiffeisen Superligës së Kosovës në futboll do të nis me 14 gusht. Edhe këtë kampionat, të gjitha skuadrat do t’i zhvillojnë ndeshjet të dielave, përveç Drenicës dhe KEK-ut që do t’i zhvillojnë të shtunave duke mos llogaritur ndeshjet e mesjavës sipas kalendarit të FFK-s. Sikurse edhe edicionin e kaluar, kampionati do ti ketë tre faza, apo secila skuadër takohet me tjetrën në tre ndeshje ku gjithsejtë do të jenë 33 javë të zhvilluara. Në vjeshtë do të luhet faza e parë dhe gjysma e ndeshjeve të fazës së dytë. Kurse, në pranverë zhvillohen ndeshjet e gjysmës së dytë të fazës së dytë dhe pastaj varësisht nga tabela e klasifikimit në fund të 22 javëve, apo të dy fazave, do të dihen edhe ndeshjet e fazës së tretë e cila nis menjëherë në përfundim të fazës së dytë.

Gjëra interesante:

Vitin e kaluar kishte mbetur vetëm një derbi lokal, ai i Prishtinës, kurse sivjet do të jenë dy derbi lokal, atij të Prishtinës i shtohet edhe ai i Mitrovicës.

Qyteti i Gjilanit, për herë të parë në histori të futbollit të pavarur të Kosovës që nga viti 1991 mbetët pa asnjë skuadër në elitë.

Ballkani është rikthyer në elitë pas dhjetë vitesh mungesë. Kampionati i fundit që kishte garuar në elitën e futbollit kosovar ka qenë edicioni i parë i pas luftës, 1999/00.

Trepça ’89, deri vitin e kaluar, kishte qenë ndër katër skuadrat e vetme që s’kishte rënë asnjëherë nga elita e futbollit kosovar. Tani kanë mbetur vetëm edhe tri sosh, Prishtina, Flamurtari dhe Besa. Në fakt, Flamurtari që nga themelimi i saj më 1968, dhe kur në fillim të viteve 70-ta kishte hyrë në Ligën e parë të atëhershme krahinore të Kosovës, asnjëherë më s’kishte lëvizur nga ai rang garash.

Nga 17 kampionate të zhvilluara në kuadër të futbollit të pavarur kosovar (1991), deri më tani vetëm 7 skuadra kanë fituar tituj.

Prishtina ka 8 tituj të fituar, pastaj pasojnë Besa me 3, Trepça me 2 tituj dhe nga një titull kanë Dukagjini i Klinës, Liria, Besiana dhe Drita.

Nga shtatë kampionët e Kosovës, vetëm 4 skuadra garojnë në elitë (Prishtina, Besa, Trepça dhe Liria), ndërsa dy nga to në Ligën e parë (Besiana dhe Drita) dhe një në Ligën e dytë (Dukagjini).

Prishtinës, në 17 vite gara, asnjëherë nuk i ka ndodh që më shumë se tre vite mos ta fitoj titullin. Me 1991 kishte fituar titullin e parë, pastaj kishte pauzuar tre vite (Trepça, Dukagjini, Liria) për t’i rrëmbyer pastaj katër tituj rresht, dy para luftës të fundit (edicioni 1997/98 kishte përfunduar vetëm sezoni vjeshtor) dhe dy të parët pas luftës. Pastaj kishte pauzuar edhe dy vite tjera pa titull (Besiana, Drita) për tu kthyer sërish në fron. Që nga paralufta Prishtinës i kishte dashur të priste tre vite rresht, pasi që Besa fitoi tre tituj më rend. Për t’i rrëmbyer sërish dy titujt e parafundit.

Prishtina ka fituar titullin e parë në futbollin e pavarur të Kosovës (1991/92). Titullin e parë të Ligës unike (1996/97). Titullin e parë pas luftës në Kosovën e lirë (1999/00). Titullin e parë të shtetit të pavarur të Kosovës (2007/08).

Nga 12 skuadrat e elitës, vetëm skuadra e Hysit është e themeluar pas luftës (2002). Të gjitha skuadrat tjera janë themeluar shumë kohë më parë. Më e vjetra është Prishtina (1922), kurse dy më të rejat janë, Flamurtari (1968) dhe Besa (1974).

Zakonisht ngjyrat e dominuar në elitën e futbollit tonë kanë qenë e kaltra dhe e kuqja. Përfundimisht më e kaltra nuk do të dominoj më, por gjithsesi ngjyra e kuqe mbetët ngjyra më e dominuar me plotë 4 skuadra (kuq e zi: Flamurtari, Vëllaznimi dhe Drenica; vetëm kuq: Besa). Ngjyra e dytë dominuese do të jetë e gjelbra (e kombinuar me të zezën apo të bardhën) me tre skuadra (Trepça, Trepça ’89 dhe KEK-u). E kaltra dhe e zeza do të jenë të përfaqësuar me nga dy skuadra (Kaltër e bardhë: Prishtina dhe Ferizaj; Bardh e zi: Liria dhe Hysi). Kurse ngjyra që do ta thyej ngjyrat tradicionale të elitës do të jetë e portokallta e Ballkanit të Therandës.

Lista e kampionëve të Kosovës:

1991/92: Prishtina

1992/93: Trepça

1993/94: Dukagjini (Klinë)

1994/95: Liria

1995/96: Prishtina

1996/97: Prishtina

1997/98: (Vetëm kampionati vjeshtor: Besa)

1998/99: (Nuk është zhvilluar)

1999/00: Prishtina

2000/01: Prishtina

2001/02: Besiana

2002/03: Drita

2003/04: Prishtina

2004/05: Besa

2005/06: Besa

2006/07: Besa

2007/08: Prishtina

2008/09: Prishtina

2009/10: Trepça

2010/2011: ?

Avni Durmishi