Home » Kosovë Superliga, Lajm i fundit » Superliga e Kosovës: Vëmendja në kryeqytet…

Superliga e Kosovës: Vëmendja në kryeqytet…

Superliga Atdhe Mulla 374799 thumb large 300x195 Superliga e Kosovës: Vëmendja në kryeqytet…Vëmendja në kryeqytet. Takohen Prishtina dhe Trepça ’89. Dy skuadra që deri në fund do ta diskutojnë titullin e kampionit të Kosovës. Derisa prishtinasit nesër paraqiten pas barazimit me KEK-un (0:0), djemt e “Riza Lushtës”, vijnë me trepikëshin e fituar ndaj rivalit shumë të fortë dhe mëtues për titull, Hysit të Merdarit (1:0).

Gjermani Jerat, ka rastin të arsyetojë veten dhe epitetin që kësaj radhe po ia ofron Kosova, përkatësisht Prishtina: të jetë “reofrmatori Jup Derval”, ndërkohë që Ilir Nallbani me bashkëlojtarët e tij para mijëra shikuesve dhe kamerave televizive do të kenë rastin të arsyetojnë epitetin e skuadrës që me të drejtë kërkon titullin e kampionit…

Prishtina ka 35 pikë dhe i prinë rednitjes, ndërkohë që “xehetarët  e Riza Lushës” e ndjekin në hap me 32 pikë së bashku me Dritën e Gjilanit.

A do ta rujanë hapin për titull Trepça dhe Vëllaznimi pritet të vërtetojë ndeshja në “Adem Jashari”, ndërkohë që Hysi udhëton në Kaçanik dhe do të ketë detyrë goxha të vështirë për të mbetur të pakët i pamposhtur. Por, Duke njohur cilësitë e strategut të Hysit, Afrim Tovërlani, mund të ndodhin edhe befasitë, pse jo edhe fitorja e Hysit…

Në stadiumin “Shahin Haxhiislami”, Besa prêt Dritën dhe ka shtuar oreksin për gjah të plotë. Pejanët në javën e parë pranverore në Skënderaj mundën Drenicën 2:1, ndërkohë që Drita shkon në qytetin buzë Bjeshkëve të Nemuna me humbjen mbi supe nga Trepça.

Drenica, mbase ka rast që të kompensojë humbjen e javës së shkuar në takim ndaj Gjilanit, ndërkohë që KEK-u prêt Lirinë e Prizrenit. (Xh)

SUPERLIGA, XHIROJA 19

E shtunë:

13:15 Prishtina – Trepça ‘89

14:00 KEK-u – Liria

E diel:

13:15 Trepça – Vëllaznimi

14:00 Gjilani – Drenica

14:00 Besa – Drita

14:00 Lepenci – Hysi

RENDITJA

1. Prishtina            35

2. Drita                  32

3. Trepça ’89         32

4. Vëllaznimi          32

5. Hysi                  27

6. Besa        25

7. Trepça     22

8. Lepenci    22

9. Liria         20

10. Drenica  19

11. KEK-u   16

12. Gjilani    16

LIGA E PARË, XHIROJA 16

E shtunë:

Istogu – Kosova

Ulpianan – Flamurtari

Hajvalia – Rahoveci

Ramiz Sadiku – 2 Korriku

E diel:

Llapi – Fushë Kosova

Ferizaj – Deçani

Vitia – Ballkani

Ferronikeli, pushon

RENDITJA

1. Ferronikeli         34

2. Hajvalia             27

3. Ferizaj               23

4. Istogu                22

5. Kosova (V)       21

6. 2 Korriku           19

7. Flamurtari          19

8. Fushë Kosova   19

9. Deçani               19

10. Ballkani           18

11. Llapi                18

12. Vitia                16

13. Ramiz Sadiku   16

14. Ulpiana            15

15. Rahoveci         7

Të gjitha ndeshjet nisin në orën 14:00.