Home » Lajm i fundit, Sporte me Dore, Volejboll » Volejboll: AAB Riinvest Prishtina e hap pranverën me fitore

Volejboll: AAB Riinvest Prishtina e hap pranverën me fitore

Kampionet e Kosovës mundën sot pasdite në kryeqytet Skënderajn me rezultat të pastër 3:0 në sete (25:20, 25:20, 25:16)…

(E plotësuar)

aab skenderaj 300x168 Volejboll: AAB Riinvest Prishtina e hap pranverën me fitore

Pas 4 muaj e gjysëm pauze ka filluar pjesa e dytë e garave në elitën e Kosovës në volejboll.

Kampioni në konkurencën e femrave, AAB Riinvest, në palestrën e këtij universiteti priti skuadrën që e synon kualifikimin në Play-off, Skënderajn.

Universitaret fituan ndeshjen me shifrat 3-0 në sete (25:20, 25:20, 25:16).

Dy skuadrat që u ballafaquan edhe në garat e kupës, sollën skenar ndryshe nga takimi për Kupë ku AAB mezi kishte fituar 3-2.

Në ndeshjen e parë të pranverës Skënderaj dukej skuadër më e ngarkuar me lëndime, ndërsa në anën tjetër AAB në radhët e veta pati edhe përforcimin e këtij viti bullgaren, Vanja Danailova – Vërbanova, e cila aktivizohet në rolin e pranueses, dhe liberon Albulena Behramin.

Gjithçka nisi mirë për vendaset, të cilat qysh në setin e parë krijuan shkëputje duke e fituar 25:20.

Me shifra identike përfundoi edhe seti i dytë, duke i dhënë shtabit teknik të AAB-së mundësi për të provuar edhe talentet e reja.

Në setin e tretë, edhe pse në periudha të caktuara Skënderaj avancoi, kjo nuk zgjati shumë pasi për skuadrën drenicake kjo ishte periudha më e errët në këtë takim, ku u kufizua në vetëm 16 pikë.

Në përfundim të këtij takimi, Federata e Volejbollit e Kosovës ndau rekuizita të dhuruara më herët nga sponsori LEGEA, e pasi një pjesë e tyre kishte tepruar, Bordi kishte vendosur që t’u ndahen ekipeve kampione në të dyja konkurencat.

Ndeshja tjetër e zhvilluar në Gjilan ndërmjet Dritës dhe Ksovës së Vushtrrisë, ashtu siç është pritur u mbyll me fitoren e gjilanaseve me rezultat të pastër 3:0 në sete.

Kryendeshja në superligën e meshkujve u zhvillua në Pejë. Besa mundi bindshëm Therandën, me rezultat 3:0 në sete. (A.M)

SUPERLIGA, FEMRAT – XHIROJA 11

E shtunë:

Drita – Kosova 3:0

Universiteti AABRiinvest Prishtina – Skënderaj 3:0

E diel:

16:00 Prishtina – Kastrioti

RENDITJA

1. Drita 11 10 1 32:4 31

2. Universiteti AAB Riinvest 11 7 4 23:18 21

3. Prishtina 10 7 3 22:17 18

4. Kastrioti 10 5 5 18:18 14

5. Skënderaj 11 3 8 17:26 12

6. Kosova 10 0 10 4:30 0

SUPERLIGA, MESHKUJT – XHIROJA 11

E shtunë:

Besa – Theranda 3:0

E diel:

15:00 Gjimnazisti – Drita

Prishtina – AKPA Te Luzha, u shty

RENDITJA

1. Besa 11 11 0 0 30:4 31

2. AKPA Te Luzha 9 7 2 23: 10 21

3. Theranda 11 6 5 22:15 19

4. Gjimnazisti  9 3 6 10:19 9

5. Drita 10 3 7 10:24 9

6. Prishtina 10 0 10 5:30 0